05 Dec 2010 17:16
50 kommentarer
Vi er i julehumør og har derfor besluttet os for at lave en lille gættekonkurrence.
Forud for Analyticsbogens lancering havde vi to splash-pages på hjemmesiden www.analyticsbogen.dk.
Split-test selvfølgelig ;o)
Anyhow - den ene var lavet af undertegnede og den anden stod hr. Webanalytiker for (du får ikke at vide, hvem der lavede hvilken version endnu).
For at vinde Analyticsbogen skal du gætte, hvilken version, der vandt. Eller - sagen er den, at der aldrig kom konverteringer nok til at finde en vinder, men den ene performede bedre end den anden i hele testens forløb. Så du skal udpege den "førende" version og gætte på, hvor mange procent bedre den performede. Sidstnævnte gæt behøver ikke være rigtigt, men der er nok flere, der gætter rigtigt, så vinderen bliver den, der rammer tættest på forbedringen
Her ser du de to versioner, som vi indtil videre betegner A og B
For at gøre det lidt sværere har vi kastet et tillægsspørgsmål ind.
Du skal gætte hvilken svalende drik Jacob Kildebogaard nyder på dette billede
Det er jo ingen hemmelighed, at Kildebogaard er lidt godt i stand, så han drikker naturligvis et kalorielet alternativ. Så det eneste du skal vælge mellem er Pepsi Max eller Coca Cola Zero
Kom med dit gæt i kommentarerne - konkurrencen løber til juleaften kl. 18.00
Imponerende... Hele tre deltagere ramte så tæt på, at vi har valgt, at I alle får en Analyticsbog. Den skulle ligge i jeres indbakker nu. Tillykke til jer.
Som I kan se af billedet herunder, performede version A 12,1% bedre end version B. Og jeg har rettet billedet ovenover, så I kan se, hvad Webanalytikeren drikker.
Så skulle alle være glade - godt nytår og tak fordi I deltog.

Jeg tror det er version A med en forbedring på 16% og der drikkes cola zero.
Mit bud er også version A, med en forbedring på 7%. Og Kildebogaard drikker Pepsi Max
Satser på version A og tror den performede 12% bedre. Forhåbentlig drikker Kildebogaard Cola Zero :)
Version A, 14,57 % bedre. Jacob drikker Zero :)
Version B, 11 % og Webanalytikeren drikker Pepsi Max ;)
B vinder med 5% og han drikker max
Version A med 26%, og han drikker Coca-Cola Zero
Helt klar version A med 17,2 % forbedring inkl. Coca Cola Zero
Version A, 40% og Pepsi Max
Jeg gætter på version A er 12% bedre end B og at vi har med en Zero i hånden på Jakob.
Version A, 43,75% og det er klart Zero han drikker
Version A med 28% og Jacob drikker Cola Zero.
Får vi snart en opdatering på, hvor godt (eller dårligt) at Jacob konvertere på xl-dating.dk? ;-)
Haha, der har vist været fotoshop inde over det billede - og her snakker jeg ikke den sorte boks ;)
Havde det været tidligere på dagen havde det været gammel dansk, havde det været senere havde det været en kold tuborg. Men i må holde spændende og se hvad den rigtige drik til tidspunktet er senere :)
Tror det er B med 38%, og helt klart Pepsi!
Version B med 35%, og Jacob drikker Coca Cola Zero.
Version A performer bedst. Primært på grund af at den indeholder en call-to-action som helt sikkert er above-the-fold uanset opløsning, mens call-to-action på version B har en risiko for at ryge under folden på små opløsninger. Sekundært på grund af bullets, hvor version B kun kommunikerer i brødtekst. Mere om det her: http://www.afdeling18.dk/blog/2009/1/9/ram-plet-med-produktsiden.aspx
Derfor performer version A 13,8% bedre end B.
Og Kildebogaard drikker selvfølgelig Coke Zero :)
Vadskær: Det er godt at se du har læst min artikel om ikke at udråbe vindere for hurtigt :) http://www.jacobworsoe.dk/statistikken-bag-google-website-optimizer-14.html
Version B vandt med ca. 8 procent i forhold til version A. Og Jacob drikker Pepsi Max.
Jeg tror version A var bedst med 12,3%
Jacob drikker Coke Zero..
B (på trods af slåfejlen ;)) med 33 %.
Web-analytikeren virker som en fornuftig ung mand og drikker derfor selvfølgelig Max.
A - den kan jeg bedst lide ;o) hmmm ca. 10%, jeg ville drikke Pepsi Max - må være tro mod mig selv og det jeg tror på, så han drikker også PM. Håber I får en dejlig juleaften!!
Version A vinder naturligvis med 67% og han drikker intet andet end en kold Coca Cola Zero.
God jul alle sammen! :-)
Version vandt med 28%, og han drikker da Coke Zero.
God jul!
Jeg skyder på version B -- 34% bedre -- selv om jeg ikke helt ved, hvilken parameter I målte på? Signup?
Læskedrikkens kyder jeg til Pepsi Max.
Jeg ved det er A.
Kun det mærkelige ord sær-ret kan forhindre det. Er det en sær ret eller måske en særret?
Han drikker forhåbenligt ingen af delene. Han drikker rent vand fra hanen. Ugiftigt, 0 kalorier, læskende.
Version A, 17%, og det er selvfølgelig en Zero, da Cola er det eneste som holder! ;-)
Juleaften er overstået. Hvem vandt?
Det er lidt af et under, men hele tre af jer gættede rigtigt. Vi havde håbet, at den der fjollede sodavands-idé gjorde, at vi kun skulle stå med én vinder, men sådan gik det ikke.
Well - de tre vindere har fået Analyticsbogen på mail. Tak fordi I deltog og godt nytår til jer alle
Brug dit eget navn - ikke sådan noget "billig arganolie" eller "mobilt bredbånd"
Frederik Trovatten 05/12/10 17:57
Mit bud er version A, med en 20% forbedring og Cola Zero..
God jul!