03 Mar 2009 07:36
9 kommentarer
Ja - synes, det er et fint initiativ af Søren Hugger Møller. Men bestemt også spændende at læse, at antallet af IE6-brugere på Ekstrabladet falder i weekenden.
Glimrende initiativ!
På index.wep.dk brugte 7,84% af alle besøgende i februar IE6. Ud af de folk som brugte IE var det 12,64% der brugte IE6, 85% på IE7 og 2,07% på IE8.
Så den findes stadig derude et sted :)
Forresten spændende med den medieblogger.dk - den er lige tilføjet i Google Reader :)
Ja der er stor forskel på hvilke sider der bliver "spammet" med ie6 mennesker. På plus.dk (Producent af havehegn osv.) er 88,24% ie brugere og ud af dem er der 17,66% der benytter v6
På min egen side, er der kun 46,57% ie brugere og 12,02% af dem er v6.
Ja - ligesom nazister - findes de desværre stadig derude. Men måske kan man med dette initiativ rykke lidt ved det.
Jeg faldt tilfældigt over medieblogger.dk i dag. Synes også, den er helt god.
Ikke for at spamme din blog - men i bedste web 2.0 stil faldt jeg lige over denne gruppe på facebook:
http://www.facebook.com/home.php#/group.php?sid=07d18ef805da86bd8877c77c37500c55&gid=52657958554
Så længe det er relevant, er det ikke spam, Jacob. Så jeg opfatter det udelukkende som et bidrag til indlægget og ikke som spam ;o)
Hej Morten - fed blog!
Et udemærket initiativ, skønt jeg hellere så, at det hed 'drop internet explorer generelt'. Jeg virkelig begyndt at få grå hår - hver gang jeg har designet et website, ser det perfekt ud i Firefox, Google Chrome, Safari osv. - på nær én browser. Og det er selfølgelig IE, hvor det hele er i totalt kaos. Det er virkelig begyndt at gå mig på nerverne, at IE konsekvent skal være på tværs. IE6 er dog lidt slemmere end de nyere versioner.
Hej Frederik - velkommen til og tak for de pæne ord.
Ja, jeg så også helst at man droppede IE helt, men træerne vokser jo ikke ind i himlen, så kan jeg bare få IE6 til at uddø, så er jeg nogenlunde tilfreds. Omvendt må man faktisk give Microsoft, at de efterhånden er begyndt at se fornuften i standarder m.m. og det er da positivt.
Brug dit eget navn - ikke sådan noget "billig arganolie" eller "mobilt bredbånd"
Jacob Leander Christensen 03/03/09 08:47
Tak! :D så er jeg fri for at få taget mig sammen til at få gjort min egen side flot i ie6. Det er i hvert fald en god måde at sprede budskabet, hvis man har nogle sider, med mange besøgende.