Lektion 5 - Vær et aktiv

Forhåbentligt ved du ret meget om dét, du beskæftiger dig med. Sælger du f.eks. isolering af huse eller gulv-varme, så er det jo oplagt, at du bevæger dig rundt i nogle gør-det-selv-fora og kommer med gode råd m.m. Der er selvfølgelig en risiko for, at konkurrentens kunder også læser dine tips, men højst sandsynligt vil de alligevel besøge din hjemmeside, for at se hvem, der har skrevet det råd. Mange fora lader folk have en signatur, hvor man kan linke til sin hjemmeside. Det er den ene måde, at få besøgende på. Den anden er at have en række tutorials/artikler m.m. om bestemte emner på sin hjemmeside - f.eks. "hvordan lægger man et parkét-gulv". Når så selvsamme spørgsmål dukker op i diverse fora, så er det nemt at linke direkte dertil. Et eksempel fra den virkelige verden er Brian Brandts artikel om "sikkerhed i WordPress". Hver gang han bevæger sig på et forum og WordPress og sikkerhed dukker op, kan han linke til det. Men ikke nok med det. Hvis du googler "wordpress sikkerhed", så ligger hans indlæg også nr. 1. Det betyder at andre vil finde det og linke til det. -Og på den måde er indlæggets position selv-forstærkende ved hele tiden at skaffe sig selv link-juice.
(Vær dog opmærksom på, at sådan et indlæg forældes og enten skal vedligeholdes eller fjernes. Men en artikel om, hvordan man klipper hæk forældes næppe ;o))

Når nu du bevæger dig rundt i de her fora, så sørg for at gøre det ordentligt. Lad være med at efterlade en kommentar som "du kan også læse mere på min side xxxx", medmindre det er ekstremt relevant. Kom med et ordentligt input, ellers er spørgeren bedre stillet med at få svar fra en anden. Prøv heller ikke at sælge noget medmindre det er et salgsforum. Du skal være synlig - ikke sælger.

Er du heldig bevæger du dig på et søgemaskinevenligt forum, som får sine indlæg godt indexeret i Google. Det betyder, at dine svar og kommentarer ligger derude og venter på, at der kommer en person og googler "hvordan lægger man et parkét-gulv" - og finder enten din tutorial eller dit svar i forumet.





Niels Tybjerg 19/06/09 09:32

Kan kun sige gode for denne teknik. Jeg har altid mindst én af mine sider stående i min signatur på de mange fora jeg besøger, og det giver en del trafik - faktisk mere end dgs.dk :-)

Men det kræver selvfølgelig, at man er nogenlunde fornuftig at høre på, hvis det skal konvertere til salg.

1

Smid en kommentar

Brug dit eget navn - ikke sådan noget "billig arganolie" eller "mobilt bredbånd"

Anti-spam-check (beklager, men det er åbenbart nødvendigt):

Hvad er fire + et? (skriv tal - ikke bogstaver)