25 Nov 2008 22:52
19 kommentarer
Nåe ja, det kunne selvfølgelig også være en plausibel forklaring, Lars. Men så startede din Windåse vel op, mens konen blev smidt i seng.
Nu er du vel sikker på at der bliver målt på unik IP, og at besøgstallet ikke bare steg fordi du sad og trykkede refresh? :P
@Jarlskov - Nej, jeg er jo ikke sikker på noget som helst, eftersom det er pornofotografen og ikke mig, der har styr på serveren. Men hvis du følger linket til det statistik, han har, så kan du se, at den i hvert fald napper din IP-adresse. -Men selv med de 14-15 gange, jeg trykker refresh, sker der jo en noget større ændring i statistikken.
Det her er ikke en videnskabelig undersøgelse, men bare et nu-havde-jeg-lige-chancen-eksperiment.
Godt 360 hits er ikke mange, når ens hjemmeside har været eksponeret som en væsentlig (?) del af et tv2-program i primetime.
Seertallene bliver i den gratis version kun offentliggjort for en uge ad gangen, og så kun med top-ti programmer for hver kanal.
Men for at have et nogenlunde sammenligneligt program, så trak "Praxis: Syg af sex" i uge 46 tirsdag aften på nogenlunde samme tidspunkt 717.000 seere. (Ugen før trak "Sex i Danmark: Pernilles valg 719.000 seere).
Altså en "CTR" på ca. 0,05%
@Frank - jeg kom jo lidt sent i gang med statistikken, så jeg tror faktisk, at hans gennemsnitlige besøg er ca. 50 om dagen. Og så har han jo trukket godt 1000 besøgende på den omtale. Men det er godtnok heller ikke mange, hvis du spørger mig.
Nu fik han heller ikke ligefrem flatterende omtale.
Man kan se på den side du linker til at siden de forrige tre dage har haft 39, 24 og 44 besøgende og derefter hoppe til 1166 besøgende i går. Men serveren gik jo også ned på et tidspunkt, så det kan være at væsentligt flere har forsøgt forgæves at komme ind på siden...
Vads: Hvordan finder man ældre indlæg på din blog? Hele din uge med Google Analytics er allerede væk, og jeg kunne faktisk godt tænke mig at linke til et af indlæggene :)
@Jacob http://blog.v4d5.net/vis.php?titel=En+uge+med+Google+Analytics&id=78
Men ja Vads hvordan finder man dine ældre indlæg?
Forresten mærkede jeg lidt at den TV-effekt du taler om, da jeg skrev lidt om Joost for 1-1½ år siden. Min side lå lunt på Google og jeg havde havde lidt Google Ads på siden og et brugerforum. Da DRs 21 SØNDAG omtalte programmet høstede jeg i den efterfølgende time ca. 1500 unikke besøgende. Over 100 nye medlemmer i forummet og $100+ i Google Ads indtægter.
Min side blev endda ikke engang nævnt i programmet.
Migger: Tark :)
@Migger - det var ellers ikke så lidt på sådan en gang omtale. Men Joost fik nok også bedre omtale end pornofotografen. Tak fordi du delte det med os - interessant at se, hvad omtale kan gøre. Det bekræfter jo Rosenstands påstand om at aftenens TV er morgendagens Google-søgninger.
@Jacob - jeg har været lidt sløv til at få lavet oversigt over gamle indlæg, sortere dem efter tags/kategorier, men skal nok komme ind i kampen. Beklager meget - skal se, om ikke snart jeg kan få lavet noget, der er mere brugervenligt.
Jeg fik 8 min. tv-omtale på Godmorgen Danmark d. 3 oktober 2007 om morgenen - og med denne virkning.
Statistik er taget i forhold til onsdagen ugen før fra kl. 7-10.
Kl. 7 : ugen før (199) - den dag (529)
Kl. 8 : ugen før (393) - den dag (552)
Kl. 9 : ugen før (510) - den dag (1207)
Kl. 10 : ugen før (531) - den dag (790)
Konklusion efterfølgende : Omtalen på TV gav mig ca. 500 besøgende mere pr. dag og der er rigtig mange som stadig fortæller at de husker de 8 min. jeg havde min tv-debut.
Det var en meget positiv oplevelse :)
Tak fordi du deler omtalen med os, Birgit. Du er jo ubetinget dén, der har de mest nøjagtige data. Det er rigtigt spændende at se, hvor meget offline omtale giver.
Birgit: Jeg forstår ikke helt dine tal?
Jeg går ud fra at tallet du skriver et det antal besøg du har haft i den time og ikke akkumuleret? For hvordan kan det ellers gå tilbage fra 1207 kl. 9 til 790 kl. 10?
Ugen før: 199+393+510+531 = 1633 besøg
Den dag: 529+552+1207+790 = 3078 besøg
Så allerede kl. 10 havde du 1445 flere besøg, så hvordan kan du ende med kun at have 500 flere besøgende om dagen? Så skal det virkelig været gået meget tilbage efter kl. 10? Måske gik siden ned? :)
Hej igen
Jeg havde helt glemt denne snak og da jeg ikke modtog e-mails, ja så fandt jeg kun siden igen fordi jeg googlede mig selv ;-)
Jeg ved godt at besøgstallet er steget med mere end 500 besøgende i løbet af de tre timer, sammenlignet med ugen før.
Det jeg mener med de 500 ekstra besøgende om dagen er ud fra hvordan mine besøgstal steg EFTER den dag og det næste stykke tid frem :)
Okay, på den måde. Så giver det pludselig meget mere mening :)
Hvis du bruger rss-feeds, så kan du følge med i kommentarerne i dette feed, som Morten har været så venlig at lave:
http://blog.v4d5.net/vis.php?titel=Nu+med+kommentar-feed&id=107
Ja det må du undskylde, Birgit. Jeg bør vist få lavet det email-halløj. Min webhost spillede bare ikke lige som jeg havde tænkt mig, men mon ikke der kan findes en løsning.
Det er fedt, du vil dele dine tal med os. -Og tillykke med omtalen i Børsen. Det kører for min-mave.dk - godt gået.
Hej igen
Ja, så var det igen tilfældigt at jeg lige opdagede at der var skrevet nye kommentarer :) Nå pyt, hellere sent end aldrig ;-)
Tusind tak for de rosende ord, der sker virkelig ting og sager - for Min-mave og mig personligt så det er en spændende rejse jeg er startet på.
Næste skridt bliver re-lancering af Min-mave :)
Comming soon.....
De bedste hilsner
Birgit
Vi var i en del medier - incl TV2 nyhederne i går - og havde cirka 20.000 unikke besøgende dagen igennem. Bare sådan for sammenligningen.... ;-)
Fedt, du deler dine tal, Mattias. 20.000 - det var eddermanme mange, men I var sgu' også ude mange steder. Det var godt coinet.
Brug dit eget navn - ikke sådan noget "billig arganolie" eller "mobilt bredbånd"
Lars Bachmann 26/11/08 10:00
Det havde ikke noget at gøre med at de skulle starte Windows op. De skulle bare lige have lagt konen i seng først ;)