06 Jun 2010 11:00
2 kommentarer
Jeg blev for nyligt kontaktet af Martin, der har webshoppen Jewls, er sælger smykker til både mænd og kvinder. Han påpegede at de omtalte ressourcer her på siden var noget outdatede og det måtte jeg give ham ret i. Derfor får du her et par nye.
Herunder finder du et par opdaterede steder, jeg ville kigge efter nyt her i 2020.
LinkedIn har virkeligt taget fart og der findes et hav af grupper derinde. Der udover er der mange indenfor online marketing, der har taget LinkedIn til sig og deler flittigt både whitepapers og videoer med viden. Når du har fundet de rette personer at følge, så er der virkeligt megen guld at hente på LinkedIn.
YouTube rykker her i 2020. For det første vælter det med godt indhold, men ydermere så er YouTube blevet virkeligt god til at anbefale dig den næste gode video. Så når du først har oplevet én dygtig Youtuber, så vil YouTube selv kunne pege dig i retningen af andre, du vil kunne lide. Her får du masser af god viden serveret på et sølvfad. Her kan du lære alt fra SEO til marketing attribuering til Google Ads og nyhedsbreve. Gå derind, søg på dine favoritemner og se, om der ikke er noget godt for dig lige der.
Oldschool siger du måske... Men bare vent... de næste par år vil du se både medier og firmaer gøre meget, meget mere ud af deres nyhedsbreve. Flere medier er allerede i gang med at lancere eksklusive nyhedsbreve, med indhold som kun kommer i din indbakke. De fleste af dem er gratis, men der er bestemt også folk der tager penge for deres nyhedsbreve. Du behøver næppe lede efter dem ? de skal nok komme hen i din strøm på et tidspunkt.
Hej Morten
Mange tak for anbefalingen - den er jeg rigtig glad for og stolt af!
Brug dit eget navn - ikke sådan noget "billig arganolie" eller "mobilt bredbånd"
Kenneth Boysen 07/06/10 21:27
Tak for anbefalingen Morten, det var rigtig pænt af dig!.
Mvh Kenneth Boysen