Du bør tilmelde dig mit nyhedsbrev ;-)
Så går du aldrig glip af noget
01 Sep 2010 14:31
Netadmedia påstår de er Google
Een af mine bekendte blev for nyligt ringet op af Google. Se det i sig selv er så specielt, at jeg straks sagde "ja ja..." med stemmen fuld af sarkasme.
"Nej den er god nok. Der står Google A/S i hans email", svarede min bekendte og sendte mailen videre til mig
Og det havde han da også ret i (se signaturen herunder) - men det gjorde det altså ikke til Google
Jeg sagde til ham, at han
Ikke skulle bruge Netadmedia
Og at det ikke var fra Google
Hvordan kan jeg så vide, at han ikke skal bruge Netadmedia?
Kort og godt, så er min nordjyske holdning, at en forretningspartner, der indleder samarbejdet med en så tyk løgn, ikke kan gøre noget godt for min forretning.
Så bliver ud ringet op af "Google", så smæk roligt røret på igen
Det var dagens sure opstød
Kloge ord fra publikum
01/09/10 14:34
He he.. gad vide hvad de siger hvis man ringer til dem... Mig bevidst, så skilter Google hvis heller ikke ret meget med telefonnumre generelt ;-)
01/09/10 14:35
Det var måske en idé at skrive Kenneth Lynggaard en gang i teksten for måske at blive opfanget af nysgerrige besøgende, der ledte efter information omkring Kenneth Lynggaard?
Spøg til side, så er det godt nok en af de grovere overtrædelser. Det er det samme mobilnummer, som en på amino også postede den anden dag.01/09/10 14:37
Hej Vakse
En hurtig søgning på Google afslører, at svindleren er en gammel annoncehaj. Jeg har sendt sagen til Google i Irland, der står for AdWords i Danmark.01/09/10 14:42
Det er sgu da lige groft nok! Der er jo nok rigtig mange der vil falde for det.
Det er også lidt spøjst at de på deres hjemmeside: http://netadmedia.dk/hvorforos.html skriver at de er ærlige :)01/09/10 14:43
En ting er, at man er svindler og har moral til det, men at man samtidig er dum nok til at dokumentere det på skrift, det slår vist alt jeg til dato har set af den slags...
01/09/10 14:53
Det er jo også ulovligt. Det strider mod markedsføringsloven om at bruge andre erhvervsdrivendes forretningskendetegn, så det er fare for forveksling.
Mon ikke det forhåbentligt snart får en brat ende?01/09/10 14:58
Slap af det er groft!
Man tør jo snart ik stole på nogen mere, når sådan noget sker gang på gang!01/09/10 15:03
Der er stadig masser af gode og troværdig virksomheder derude.
Ovenstående bevidner bare, at man skal huske at spørge rundt i sit netværk inden man indleder et samarbejde.01/09/10 15:07
Han er ikke ræd af sig, hva'?? :)
01/09/10 15:17
Den er ikke god!
Man har efterhånden hørt en del røverhistorier, men at bruge Google A/S i signaturen.. Den har jeg nu aldrig hørt/set.
Han virker som en af dem der lover "1. placering på Adwords", til en klikpakke...01/09/10 15:20
Heh, den er godt nok....
Kan især godt lide at de skriver at de er Google Analytics specialister.... Men de bruger ikke selv GA på deres hjemmeside :-)01/09/10 15:24
Glæder mig til at han ringer til mig :=) Groft, gfoft, groft.
01/09/10 15:42
Satme groft, men man må håbe at den slags gør at han ikke når at tjene mange penge på det inden han bliver stoppet.
For et års tid siden havde jeg også en kunde som sagde at han skulle til en møde med hans seo-mand, hvor Google også ville være repræsenteret for at rådgive om virksomhedens SEO-indsats. Det tror jeg umiddelbart ikke Google gør :)01/09/10 16:07
@Jacob: Nej - det kan jeg garantere dig, at Google ikke gør. Og jeg tror også, du kan regne med, at den svindler her får ørerne godt i vridemaskinen. Google tager ikke let på den slags misbrug af deres navn og varemærke.
02/09/10 08:15
Jeg har en del kunder som er blevet kontaktet af dem, og de bekræfter alle, at de præsenterer sig som Google. Dernæst er de meget aggressive, og priserne er helt hen i vejret. Så der skal desværre ikke være ret mange som hopper på den, før de begynder at få en forretning ud af det.
De kunder jeg har talt med kunne ikke forstå hvorfor "Google" vil ringe til lige netop dem, og derefter være ret så aggressive.02/09/10 09:55
Sendte den selv igår til Google DK - De havde dog allerede fået den og der var sat advokater pås agen. Så mon ikke han får en opringning fra en af de her ubehagelige advokatfyre :-)
02/09/10 17:02
Det bliver ihvertfald spændende at se, hvad resultatet af denne sag bliver. Og ligeså interessant kunne det være at vide, hvor meget det har givet af ekstra arbejde til Netadmedia...
02/09/10 22:04
Jeg tror nu godt at man kan regne med at der sker noget alvorligt i denne sag. Google ser ikke pænt på sådan noget som det her.
02/09/10 23:54
Michael Kjeldsen
Mon ik det hele lukkes i et forlig mellem Google og Netadmedia? Så slipper ingenting ud, og Netadmedia betaler en engangssum...03/09/10 06:04
Hehe... hvorfor ringer Google aldrig til mig :)
04/09/10 11:21
Jeg er støt på denne side vdr. Netadmedia. Jeg tror det er en begynder fejl. Det har på ingen måde været deres hensigt, at ringe fra google. For det gør de overhovedet ikke. De ringer og præsentere sig som netadmedia. Vi har ikke gjort brug af dem, men den mail vi har modtaget står der klar og tydeligt, netadmedia i deres signatur. Begynder fejl som selvfølgelig er rettet. Vi haft en god snak med netadmedia, vi havde bare ikke behovet. Så jeg tror bare i skal tage det med gr. salt. Det er i hvert fald ikke deres hensigt. Med venlig hilsen Ib
Ib Jensen
04/09/10 15:44
Ib Jensen - som i øvrigt kalder sig for "deanmartin" på Amino: Hvordan kan det være en begynderfejl at kalde sig Google Search A/S og bruge Googles logo i sin mailsignatur?
Og når du skal til at svare - kan du så ikke lige forklare, om det også er en begynderfejl, at al teksten på netadmedia er stjålet fra et andet AdWordsfirma?04/09/10 15:49
Jeg hører løbende om flere og flere, der påstår at de enten er Google eller såmænd også at de har et direkte SEO-samarbejde med Google, så de kan presse topplaceringer hurtigere frem end andre. Mange godtroende firmaer hopper desværre på den slags løgn. Et par af mine kunder er også blevet kontaktet af firmaer, der udgiver sig for at være Google. De har så været hurtige nok til at videresende mig de mails de får. Så er mit svar til dem også ret entydig: Det må være en aprilsnar :)
04/09/10 15:53
Tror sgu løbet er kørt, "Ib Jensen".
Peter H
04/09/10 22:44
Altid spændende når en ukendt person, går imod hele strømmen og tager en virksomhed i forsvar, og argumenter som var det ejeren selv.
Men Ib må åbenbart være rigtig glad for sit "ikke tilstedeværende" samarbejde med netadmedia ;-)05/09/10 21:04
Jeg har haft Google aka Netmedia i røret og jeg må give manden at han er god. Altså ikke til adwords, Det ved jeg ikke noget om, men efter en kort præsentation siger han at da lige kan sende mig en mail så jeg har det sort på hvidt, hvad det er han kan og tilbyder. Smart trick, for hvem vil bare lige sige "ja" i telefonen til en aftale på 11-12.000.
Men det er superfedt at disse netværk findes og virker så vi kan få stoppet sådan en svindler.06/09/10 08:53
Inden man indleder et SEO-samarbejde med en potentiel virksomhed, vil det altid være klogt at undersøge, om pågældende virksomhed selv formår at optimere egen hjemmeside. Fx har netadmedia.dk meget at lære endnu.
Er du i tvivl om den tekniske kvalitet på en aktuel hjemmeside så kontroller selv med henvisning til nedenviste netadresser.
http://validator.w3.org/
http://jigsaw.w3.org/css-validator/
http://www.seocentro.com/tools/search-engines/metatag-analyzer.html
http://tools.op.dk/page-seo-analysis.php
06/09/10 11:03
Hej allesammen. Mit navn er Kenneth. Jeg har dags dato været i dialog med den kunde som har sat dette værk igang. Jeg undskylder mange gange overfor det der er sket. Det gentager sig ALDRIG!! mere. Jeg havde en forståelse omkring signature, at hvis jeg ringede ang. et produkt jamen så skulle min signatur være for det produkt. Det er en kæmpe fejl. Jeg har kun, at sige undskyld. Men jeg står ved min fejl, jeg prøver ikke at løbe væk. Men det er meget vigtigt for mig, at understrege at det på ingen måde har været min intention eller hensigt på at lyve mig til penge. For sådan er jeg ikke som person. Er en loyal og trofast person. Så når så noget sker som dette. Så står jeg os ved min fejl. Jeg undskylder mange gange igen og igen. Men jeg kan garantere, at det aldrig gentager sig. Håber på forståelsen selvom den er svær.
Ib Jensen
06/09/10 11:04
Det skal selvfølgelig lige siges, at jeg aldrig har ringet og udgivet mig for at være google A/S men selvfølgelig netadmedia. Det har stået min signatur men jeg har aldrig sagt jeg ringer fra google A/S.
Ib Jensen
06/09/10 11:28
Det er simpelthen for morsomt det her.
06/09/10 11:32
@ib/kenneth: Så var der også lige de andre detaljer: Der blev brugt to af Google's certificeringslogoer (Google Analytics og Google Adwords) på Netadmedia's hjemmeside, selv om Netadmedia ikke er godkendt af Google.
Det gør man simpelthen bare ikke, selv ikke i uvidenhed eller ubevidst.06/09/10 11:50
Hej Kenneth
Man kan simpelthen ikke være en trofast og loyal person ved at udgive sig for andre personer og prøve at skrive godt om sig selv, når det endda er så åbentlyst (dårligt) gjort!
Det er også en af de dårligste undskyldninger jeg længe har hørt. Man ved KLART hvorfor man putter Google logo i sin email. Det simpelthen så LAVT gjort!
Men godt vi er blevet advaret! (kan ikke klarer folk som snylter og fupper soleklart, og endda prøver at være uskyldig!)
Med venlig hilsen
Kevin Simper06/09/10 11:55
Hej Kenneth/Ib
Vil du selv mene, at du fremstår troværdig, når du først skriver et indlæg som en anden person (Ib Jensen), hvorefter du selv igen skriver som Ib Jensen, men nu skriver at du faktisk er Netadmedias Kenneth?
Hvordan skal vi kunne tage dig seriøst, når det er ganske tydeligt, at den ene løgn tager den anden og du spinder dig ind i et net af løgne, du snart sidder fast i?
Mvh.
Jesper Skytte06/09/10 12:24
... og så er der også lige det faktum, at Kenneth er kendt som annoncehaj:
http://www.erhvervsbladet.dk/ivaerksaetteri/annoncehaj-forklaedt-som-google06/09/10 12:25
Hej Kenneth/ib/whatever..
Så fik du også lidt medieomtale ;-)
http://www.erhvervsbladet.dk/ivaerksaetteri/annoncehaj-forklaedt-som-google
http://www.comon.dk/nyheder/Annoncehaj-siger-han-er-fra-Google-1.370047.html06/09/10 12:27
Helt tilfældigt får man pludselig en 403 - Forbidden access - når man prøver at gå ind på netadmedia.dk
Hvem sagde troværdig??06/09/10 12:34
Det er for komisk/dumt.
06/09/10 12:48
@Kenneth/Ib
D'oh! - du er da vist ikke den luneste bolde i kurven!06/09/10 13:22
Du har februar udgivet dig for at være jubii medarbejder og solgt os en af annoncepladserne på jubii.dk. Det viser sig efterfølgende at at du har oversolgt produktet med en faktor 25.
I den forbindelse præsenterede du dig som Kenneth fra Jubii og havde du jubii som signatur på dine mails. Du sendte mail via staff.jubii.dk.
og du skrev fakturaer med Jubii Logo og Jubii CVR nummer.
Jeg har efterfølgende haft kontakt til jubii's egen salgsafdeling hvor jeg er blevet oplyst at da jeg har handlet med en underleverandør kan de ikke hjælpe..
Dette er nyt for mig, da jeg jo klart nok går ud fra jeg handler direkte med jubii.dk
Dette betyder jeg har betalt ret mange penge for et produkt der praktisk talt intet er værd..
Direkte svindel og en grov en af slagsen.Jesper Klit Johansen
06/09/10 13:46
Kenneth, du har med rimelig tydelighed sandsynliggjort, at du ikke formår at drive legal og troværdig forretning. Jeg vil kraftigt anbefale at genoverveje dine forretningsmetoder, skifte branche, og så benytte dig af dette for at undgå at fortidens synder fælder dig - igen!
https://www.borger.dk/Emner/familie-og-boern/navne-og-navneaendring/Sider/navneaendring.aspx
For nuværende vil jeg formode, at mindst én bedragerianmeldelse er på vej til dig, hvilket nok vil gøre det vanskeligt for dig at drive forretning et stykke tid fremadrettet.06/09/10 13:47
Spændende læsning når man søger på Kenneths navn og man finder (muligvis også et billede):
http://www.hajnettetforum.dk/?page=forum&do=view&post=62
http://epn.dk/brancher/markedsforing/article2173931.ece
Måske billede: http://www.facebook.com/people/Kenneth-Lynggaard/78787048206/09/10 14:29
Man læser ik med en dag eller to, og så udvikler hele situation sig i bedste Hollywood stil...

06/09/10 15:15
Kære Jesper Klit Johansen
Jeg er Direktør for Jubii og jeg har fuldt med i
denne sag.
Jeg kan se du skriver du er blevet solgt et produkt på jubii af Kenneth da han var ansat hos et andet firma.
Kan du ikke kontakte mig og give mig en update på hvad det er du har oplevet og der igennem finde en løsning
Med venlig hilsen
Henrik Busch
HB@staff.jubii.dk
06/09/10 15:30
Det her er bedre end stand up...!
06/09/10 17:42
Når en mand, der bliver taget med bukserne helt nede om haserne, først forsøger at bagatellisere sin handling som en "begynderfejl" og dernæst at han (hvis Ib er Kenneth) forsøger nærmest at glorificere sig selv og skabe sympati ved at fremhæve, at han (nærmest som et offer) skam står ved sine fejl og ikke prøver at løbe væk (for hvad var alternativerne?), hvorefter den pgl.s webside lukkes ned, så tegner der sig altså et billede af en helt bestemt type menneske.
Kors, hvor patetisk.Johan Aa
06/09/10 19:03
Hej Henrik.
Jeg har sendt dig en mail.
Mvh
Jesper Klit Johansen
Jesper Klit Johansen
06/09/10 21:06
@Henrik Busch: Det er dælme go' stil :-)
07/09/10 00:00
Det nærmer sig totalteater, med svarerne fra Google manden Google ringer ikke rundt og sælger noget som helst til virksomheder.
Men virksomheder bør generelt være meget mere agtpågivende når de bliver præsenteret for svimlende tilbud i telefonen, dette ville stoppe mange af de døgnfluer der er opstået indenfor Seo og adwordsindustrien de sidste år.
At bestille et større markedsføringskoncept fordi en eller anden lige ringer og tilbyder det, er ikke særlig smart, her bør der under alle omstændigheder mere end et kald til for at træffe en markedsføringsstrategi for den enkelte virksomhed.
Men folk bliver ikke klogere, vi havde igen i dag en kunde der havde skrevet under på en aftale med World Company register, vi fortalte ham han ikke skulle betale og fremsendte vores standard afvisning til dette firma, et brev som vi bruger, hvis nogen fejlagtigt har skrevet under på en sådan aftale.
Men det viser, at selv om Google manden eller World company register lukker ned i dag vil en ny opstå i morgen, så der er kun en udvej og det er at lære kunderne at være kritiske i deres valg af leverandør, hvis de ikke vil brænde deres penge af.11/09/10 08:21
Vi har også prøvet det og lagde det op på amino "Det er google der ringer" for at advare andre som ville få de opringninger.
11/09/10 08:22
linket skal lige med http://www.amino.dk/forums/t/99289.aspx
28/10/10 08:04
Well tror sq blot jeg smider min email der starter med...
"Kære Jesper - Tak for en behagelig samtale, som lovet fremsender jeg hermed lidt forskellige tilbud på Googles Danske Søgeindeks...."
...i havet og håber Sir Ib-Kenneth d. III af de trådløse hjerners hjemsøges af onde søgemaskiner om natten...
(megatræt af at spilde min tid på svindlere!)
De bedste hilsner
Jesper HorsMark
Ujvikler01/02/11 16:47
HAHA, det her er virkelig et underholdende indslag! Ærgerligt at jeg ikke har set det før nu, og derfor ikke kunne følge med i det "real-time".
Jeg tror de eneste gange man hører fra G på sin tlf, er når de sender en SMS med en pinkode el.lign.
01/02/11 17:34
Optimator:
Har har nu ofte Google i røret - og det vil jeg tro, mange andre på bureauer også har ;-)
Og så i den mere seriøse ende:
Disse mennesker skyder ofte efter laveste fællesnævner, og i min optik befinder de sig et par niveauer under annoncehajer.
Derfor gælder det for alle os andre "in the know" om, at oplære Hr. og Fru hobbywebshop i, hvordan tingene hænger sammen...26/03/11 20:49
Fik man fat i ham svindleren, utroligt man tør udgive sig for af være Google, det nok ikke lige det smarteste....
Flyttefirma
26/03/11 20:51
Er nu ikke blevet ringet op af Google, men bliver dagligt ringet op af SEO firmaer der vil gøre en synlig på Google for ingen penge, dem er der kommet mange af...
Flyttefirma
15/07/11 15:48
@Flyttefirma
Ja de kan være en pain in the ass nogen gange!31/07/11 00:38
Hold da op en tosse.
Og hold da op en lang tråd :-)
Ham kenneth dukker nok op som facebook-mand næste gang.13/01/12 17:05
Det er simpelthen for morsomt at læse denne tråd. Det er da utroligt, at en mand kan falde så dybt.
Super god gestus af Jubii, at deres direktør lige skriver. Godt arbejde, Jubii! Det er virkelig god stil!Jesper Nørgaard
24/01/12 13:25
God stil af Jubii må man sige.
Kenneth/Ib tror sku du får brug for noget reputation management efter denne omgang på bloggen, meeeen tvivler nu på at nogle seriøse virksomheder vil hjælpe dig.
God humor at læse dette indlæg da.
Du bør tilmelde dig mit nyhedsbrev ;-)
Så går du aldrig glip af noget






